Twitter

2017 YILINDA KESİN DÖNÜŞ YAPANA 30 BİN LİRA GENÇ ÇİFTÇİ HİBE KREDİSİ VERİLECEK

2017 de hayata geçirilecek olan Milli Tarım Projesi kapsamında köyüne kesin dönüş yapacak olan genç çiftçilere 2016 yılında verilen 30 bin lira köye dönüş hibe kredisinin yanında ilave olarak 15 bin genc çiftçiye 2017 yılında da 30 bin lira köye dönüş genç çiftçi hibe desteği verilecek.

Başbakan Binali Yıldırım;  çiftçilere kullandıkları mazotun yarısının devletten karşılanacağı açıklamış ve Milli tarım projesinin ana hatlarını çizmişti. Genç çiftçilere sağlanacak 30 bin lira hibe desteğininde yer aldığı Milli Tarım Projesi kapsamında verilecek destek kalemleri ise şöyle;

Milli tarım projesi nedir?

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz aylarda açıkladığı Milli Tarım Projesinin İzmir' de katıldığı toplu açılış töreninde Milli Tarım projesini açıklamış ve çiftçilere mazot desteği ve diğer destekler hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Milli tarım projesi ile tarımda 2017 havza bazlı üretime geçilerek destek verileceği,  çiftçinin kullandığı mazotun yarısını kendisini yarısını devletin karşılayacağını, gübre de % 23 lük indirim sağlandığını, ülkemizde bulunan 184 ovanın sit alanı ilan edilerek 7 milyon hektar arazinin 2023' e kadar toplulaştırma sulama Tarım Bakanlığına bağlanacağını, Toprak Mahsulleri Ofisi etkin bir şekilde kullanılacağını, damızlık hayvan ithal edilerek 25 ilde mera hayvancılığın yetiştirici bölgelerinin oluşturulup kiraya verileceğini ve destek ödemelerinin yılda ekim ve hasat zamanlı olarak iki kez yapılacağını açıklamıştı.  Bunlara ek olarak Milli Tarım Projesi kapsamında köyüne kesiin dönüş yapacak olan çiftçiler henüz tasarım aşamasında olan 30 bin lira köye dönüş hibe desteğinden yararlandırılacak.

Hibe desteği tasarım aşamasında

Milli Tarım projesi kapsamında 15 bin üretici çiftçi ve genç çiftçiye köye kesin dönüş yapma şartıyla 30 bin lira hibe desteği verilmesi planlanıyor. 2016 yılında köye dönüş hibe kredisinden ayrı olarak ona ilave olarak verilmesi planlanan genç çiftçi hibe desteği projesi henüz yapım aşamasında.

Yaş sınırı uygulaması getiriliyor

2016 yılında köye dönüş hibe kredisi 27 yaşına kadar çiftçilere verilmesi belirlenmişti. 2017 yılında Milli Tarım Pojesi kapsamında verilecek olan 30 bin lira hibe kredisinden ise yaş sınırlaması 30 a çıkarıldı. Buna göre; 2017 yılında hayata geçirilecek Milli Tarım Projesi kapsamında genç çiftçilere verilmesi planlanan 30' ar bin lira hibe desteğinden yararlanacak olan üretici ve çiftçilerin yaşlarının 24 ila 30 yaş arasında olması gibi bir sınırlandırma getirilmesi değerlendiriliyor.

Hibe hayvancılık ve tarım alanlarında verilecek

Milli tarım projesi ile 2017 yılında köye kesin dönüş yapacak 30 yaşına kadar genç çiftçi ve üreticilere verilecek olan 30 bin lira hibe desteği tarım ve hayvancılık alanında ödenecek.

Köye kesin dönüş şartı

2017 yılında geçilecek olan havza bazlı tarım üretimi yapacak olan çiftçilerin desteklenmesi planlanarak genç ve geçimini büyükşehirlerde gerçekleştirmekte zorlanan ve köyüne dönüş yaparak geçimini tarım ile sağlayacak olan ve bu şekilde milli ekonomiye katkıda bulunacak ve yerli üretimi destekleyecek gençlere verilmesi amaçlanmaktadır.

Hibelerde proje karşılığında veriliyor

2016 yılında gençlerin köye dönüş hibesi alabilmesi için iş planı ve projesi hazırlamaları gerekiyordu. Bu projeler ise devlet tabanında genç çiftçi internet sitesi üzerinden hazır projeleri seçerek başvuru yaptıklarını ve 2016 yılında verilen köye dönüş hibelerinin başvurularının genç çifçi internet sitesi zerinden yapılarak desteklenen sektör ve projelere başvuru yaparak hibelerden bu şekilde yararlandırıldığını ve 2017 yılında verilecek hibe desteğinde de başvuruların bu şartlar ile yapılacağı planlanmaktadır.

Genç çiftçi hibe desteğinden yararlanmak için her ilde oluşturulacak olan kontenjanlar dahilinde Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları ve iş projeleri ile belirlenen kotalar üzerinden destekleme ödemeleri yapılacağını ve genç çftçi ve üreticilerin köylerde ikamet etmesi gerekeceği ve projenin gerçekleştirileceği köylere ikametlerinin aldırılması gerekliliği söylenmektedir. Ayrıca ÇKS kaydının güncel olması ve Çiftçi kayıt sisteminde kaydı olmayanların ÇKS' ye kayıt olmaları gereklidir.

Haber Bankam
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 3, Onay bekleyen: 0.
 1. O.lapçin

  Güzel bir yayın ama yalnış yazılan birtakım mevzuatlar var Desteklemede yaş sınırı 40 tarım bakanlığının sitesindeki formu indirerek net bilgiyi buradan almanız daha garanti olur 2017 desteğinden faydalanmaya çalışıyorum işlemler çok zor değil sadece takip isteyen bir durum Gelişmeleri buradan paylaşarak birilerine faydalı olmak isterim

 2. erdal ozkan

  cok guzel bir uygulama ben 2016 da seradan faydalandim 2017 talihlileri bira z sanssiz cunku malzemeler cok pahalandi konu sera kuracaklari ilgilendiriyo 5500 kdv 1200 stopaj vergisi yani suna buna derken 20000 bin kaliyo bu parayada hic bir firma gelip kumuyo bence sera kurulum fiyatlarini devletimiz iyi arastirsin 30 bin 2017 talihlilere baya sıkıntı yaratacaktır

 3. Mustafa okunan

  Istanbul dariyer istinyede ikamet ediyorum kitaciyim banka borcum var gecimimi saglayamiyorum hetgun biraz daha zarar gidiyorum ailemi daha zora sokmak istemiyorum ailecek bunaldik ve koyumuze donmek istiyoruz maddi gucumuz olmadigindan bircumuzda oldugundan bunu basaramiyoruz isyiyoruz ki devletimizin bu milli projesindenn yararllanalim ve memleketimiz rizeye kesin donus yapalim dededen kalan tapulu arazimizde calisalim cifcilik ve hayvancilik uzere calisip kendimizi kultaralim ilk etapta koyumuze donmek ve hibe desttek krediyle ciftlik kurmak istiyorum egitme haxirim sertifikada alirim yeterki biyerden baslayalim tesekkuler yardim mesajini haberinizi bekliyorum saygilar t